خرید فایل(گزارش کارآموزی شرکت ایران خودرو)

( فهرست مطالب ) موضوع صفحه تاریخچة شركت ایران خودرو 1 شرحی بر فرآیند رنگ کاری 3 ساختار رنگ ، سلیر و PVC 4 مدول سیر كولاسیون 9 مدول PT و ED 19 مدول سیلر pvc 21 مدول آستر 23 مدول رنگ رویه 24 شرح فنی ایستگاها 27 ماشینهای پاشش رنگ 28 اسپری كننده ها 32 طر...
خرید فایل(گزارش کارآموزی شرکت ایران خودرو)|40109373|hni41002442|کارآموزی شرکت ایران خودرو,تاریخچه شركت ایران خودرو ,شرح فنی ایستگاها
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان گزارش کارآموزی شرکت ایران خودرو آماده دریافت می باشد.

( فهرست مطالب )


موضوع صفحه

تاریخچة شركت ایران خودرو 1

شرحی بر فرآیند رنگ کاری 3

ساختار رنگ ، سلیر و PVC 4

مدول سیر كولاسیون 9

مدول PT و ED 19

مدول سیلر pvc 21

مدول آستر 23

مدول رنگ رویه 24

شرح فنی ایستگاها 27

ماشینهای پاشش رنگ 28

اسپری كننده ها 32

طرح نظارت فرآیند 33

دستگاههای اندازه گیری 40

آشنایی با لـوگـان L90 ) ( 46

مشخصات فنی لوگان 48

تاریخچه شركت ایران خودرو :

شركت ایران خودرو (سهامی عام ) در 27 مرداد سال 1341 و با سرمایه اولیه صد میلیون ریال تاسیس شد و از مهر ماه سال 1342 فعالیت خود را با تولید اتوبوس آغاز كرد . شركت در سال 1345 اجازه تاسیس كارخانه ساخت انواع اتومبیل سواری از نوع چهار سیلندر را دریافت نمود و پس از استقرار تجهیزات مربوطه آخرین مدل اتومیبل هیلمن ، با نام پیكان ، به عنوان اولین اتومبیل سواری ایران به تولید رسید . شركت ایران خودرو به مرور زمان به تنوع و حجم تولیدات خود افزود به طوریكه درسال 1376 با تولید حدود صد ویازده هزار دستگاه انواع سواری و وانت ركوردسی ساله خود را شكست و علاوه بر آن موفق شد كمیت و كیفیت محصول خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد . سال 1380 نیز برای پنجمین سال متوالی با تولید 176741 دستگاه سواری در 24/10/80 موفق به بهبود ركورد تولید خود شد . و در سال 1384 آمار تولید سالانه محصولات ایران خودرو به 500000 دستگاه رسید .

ساختار گروه صنعتی ایران خودرو متشكل از قسمتهای زیر است ایران خودرو سواری ، ایران خودرو دیزل ، گسترش صنایع ایران خودرو ، ساپكو و تام .

یكی از اهداف پیش بینی شده در برنامه استراتژیك ایران خودرو ، تعمیق ساخت داخل قطعات خودرو های تولیدی است كه با تشكیل شركت ساپكو درسال 73 و فعالیتهای مدون . این مهم تحقق یافته است شركت ساپكو از طریق انعقاد قراردادهای ساخت قطعه با صنایع كوچك داخلی ، نقش تامین كننده قطعات و مواد مورد نیز ایران خودرو را ایفا می كند .

شركت تام (تجهیزات ، ابزار آلات و ماشین آلات ایران خودرو ) با سرمایه گذاری های سخت افزاری و نرم افزاری لازم درسال 1377 آغاز به كار نمود . ماموریت این شركت عبارتست از طراحی ، تامین ( خرید یا ساخت ) نصب و راه اندازی خطوط تولید خودرو و قطعات آن این شركت در اجرای ماموریت خود شبكه ایران خودرو توانمند از سازندگان تجهیزات و ماشین آلات را شناسایی نموده و از طریق تاسیس مركزی برای مونتاژ انواع ربات ، ارتقا و تعمیق مكا نیزاسیون و ربا تیزاسیون خطوط تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو را هدف گرفته است .

شركت ایران خودرو با درك اهمیت و لزوم تفكیك تولید خودرو های سواری از خودروهای كار ، در سال 1377 از طریق خرید اكثریت سهام شركت خاور و تغییر نام آن به شركت ایران خودرو دیزل ، خطوط تولید اتوبوس و مینی بوس خود را به این شركت منقل كرد و از طریق این تفكیك و سیاستهای عدم تمركز متعاقب آن ، بر بهره وری تولید هر دو گروه محصول خود افزوده . تولیدات این شركت از نظر فنی و زیست محیطی درسطح استانداردهای روز اروپاست و بازارهای صادراتی آن با رشدی پر شتاب در حال توسعه است .

شركت ایساكو (تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدكی ایران خودرو ) در سال 1356 با هدف خرید و فروش و همچنین تهیه ، توزیع ، صادرات و واردات انواع خودرو و قطعات یدكی تاسیس شد . این شركت كه از بزرگترین و گسترده ترین مجموعه های خدماتی در زمینه خدمات پس از فروش خودرو در كشور است فعالیتهای خود را بر اساس تامین نیاز مشتریان و ارتقا بهبود وضعیت نمایندگی مجاز شركت ایران خودرو بنا نهاده است . كلیه فعالیتهای شركت ایساكو را می توان به چهار بخش تقسیم كرد : ارائه كلیه خدمات تعیمراتی شامل سرویسهای اولیه و گارانتی ، تهیه كلیه قطعات و لوازم یدكی مورد نیاز محصولات ایران خودرو ، توزیع قطعات یدكی به كلیه نمایندگی های مجاز ، صادرات قطعات و لوازم یدكی مورد نیاز به كشوریهای كه محصولات ایران خودرو به آنجا صادر گردیده است .

شركت گسترش صنایع ایران خودرو در سال 1378 برای تامین نیاز گروه به زیر ساختهای ضروری فنی ، مالی ، مدیریتی و تكنولوژیكی تشكیل شد گروه صنعتی ایران خودرو با تاسیس این شركت در صدد است تا با واگذاری سهام خود به قطعه سازهایی كه استراتژیك نبوده و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند ، سرمایه لازم برای سرمایه گذاری های جدید و تكمیلی خود را تامین نماید .

شركت ایران خودرو برای سومین سال متوالی در بین صد شركت برتر ایران از لحاظ فروش رتبه اول را به خود اختصاص داده است . درسال 2001 میلادی در میان بیست شركت برتر خودرو ساز جهان در رده نوزدهم قرار گرفته است . که به طور متوسط 65 تا 70 درصد تولید خودرو در داخل کشور را به طور دائم به خود اختصاص داده است . همچنین در راستای نظام استاندارد ایزو 9000 ، موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9001 از موسسه RWTUV آلمان و بسیاری گواهینامه ها در زمینه سلامت ، ایمنی و محیط زیست شامل ISO 14001 و OHSAS شده است .

شرحی بر فرآیند رنگ كاری :

شركت ایران خودرو شامل هشت سالن تولیدی به قرار زیر است : سالن پرس ، سالن بدنه ، سالن رنگ ، سالن ریخته گری چدن و آلومینیم ، سالن موتور سازی ، سالن گیربكس ، سالن اكسل سازی و سالن تزئینات ، یكی از سالنهای بسیار مهم شركت ایران خودرو ، سالن رنگ می باشد . در این سالن فرایندهای مختلفی صورت میگیرد تا بدنه به شكل صحیح و اصولی رنگ شود .

اولین فرایند آماده سازی سطح (Pre T reatment ) است كه خود شامل چهار مرحله اصلی (چربیگیری ، فسقاته كردن ، تثبیت كردن و شستشو با آب بدون یون ) است . سپس مرحله رنگ آمیزی الكتریكی (Electro Deposition ) است كه به طریق الكترو شیمیایی رنگ را روی بدنه می نشانند . فرایند بعدی سیلر كاری و زدن پی وی سی به بدنه است . مرحله بندی زدن رنگ استر و آخرین فرایند زدن رنگ بعدی رویه به بدنه است . پس از هر كدام از این فرایند ها . كنترلهایی روی كیفیت رنگ و نحوه انجام فرایند صورت می گیرد كه در فصلهای بعدی به آنها خواهیم پرداخت .

به منطقه ایكه هر یك از این فرایندها انجام می شود و شامل تجهیزات و ایستگاههای كاری مربوطه است . مدول گفته می شود ، در ضمن تمام موادی كه در این فرایندها مورد استفاده واقع می شوند . در حال سیركوله شدن هستند . تا برخی خواص آنها نظیر ویسكوزیته ثابت بماند . فرایند سیركولاسیون از مراحل بسیار مهم در سالن است كه همواره در حال انجام می باشد . بنابراین مدولهای سالن رنگ عبارتند از : مدول سیركولاسیون ، مدول PT ED مدول سیلر و PVC ، مدول آستر ، مدول رویه و Touch UP ، كه به تفصیل به هریك از آنها خواهیم پرداخت .

ساختار رنگ ، سیلر و PVC :

پوشش از مهمترین خواصی است كه به كار برنده رنگ از آن انتظار دارد . وقتی كه رنگ در سطحی اعمال می گردد لایه ای از رنگ كه به فیلم رنگ معروف است بر روی سطح قرار می گیرد و پوشش ایجاد می شود كه علاوه بر زیبایی می تواند سطح را از عوامل خورنده مصون نماید .

خوردگی كه امروزه حجم بالایی از زیانهای صنعتی ما به واسطه آن حاصل می شود . با اعمال ساده یك لایه از فیلم رنگ بر طرف می گردد . محافظت از خوردگی از مهمترین خواص یك پوشش مناسب محسوب می شود .

از دیگر خواص مهم رنگ می توان زیبایی ، براقیت ، مقاومت آبی ، سختی ، چسبندگی ،مقاومت در برابر اسیدها و بازها ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، مقاومت حرارتی و روكش را نام برد كه با توجه به نوع كاربرد می توان این خواص را در رنگ ایجاد نمود .

پس از بررسی خواص رنگ لازم است كه با اجزای رنگ آشنا شویم :

رزین (Resin ) :

پایه اصلی پوششهای آلی را رزین تشكیل می دهد . رزین ماده آلی است كه اندازه مولكولی بزرگی دارد و به واسطه این خاصیت می تواند سطح را پوشش داده و آن را از محیط اطراف خود جدا نماید . رزین را بایست به صورت مایع بروی سطح اعمال نمایند . پس از اعمال رزین مایع (رزین + حلال ) بر روی سطح اندازه مولكولی آن در اثر عوامل فیزیكی (مانند پخت و ...... ) و عوامل شیمیایی (مانند تشكیل پیوندهای عرضی و .....) افزایش یافته و پوششی یكپارچه بر روی سطح ایجاد می شود . از دیگر وظایف رزین محافظت سطح ازخوردگی می باشد . رزینها با ایجاد یك فیلم رنگ یكپارچه مانع از نفوذ

عوامل خورنده از قبیل : آب ، هوا ، اكسیژن ، مواد شیمیایی و ..... به سطح شده و خوردگی را كاهش می دهند .

خاصیت چسبندگی رنگ را رزین تامین می كند . رزین با ایجاد انواع پیوندهای مكانیكی و قطبی و حتی شیمیایی قادر است چسبندگی ایده آلی ایجاد نماید .

حلال ها (Solvent ) :

حلالها مایعات فراری هستند كه برای حل كردن رنگ پایه (رزین یا بایندر )‌به رنگ افزوده می شوند.حلال نه تنها رزین را در خود حل می كند بلكه باعث ایجاد ویسكوزیته دلخواه بر اساس نیاز ما می شود . پس از آنكه رنگ بر روی سطح اعمال شد .حلال آن تبخیر شده و باعث خشك شدن رزین در روی سطح می شود .

رنگدانه ها (Pigment ) :

رنگدانه ها مواد آلی و یا معدنی هستند كه در طیف وسیعی از طول موجهای نور مرئی قابل رویت می باشند . لذا رنگدانه ها با وجود ساختار بلوری مانند خود ایجاد فامهای مختلفی در ساختار رنگ می كنند .

علاوه بر تامین زیبایی و براقیت رنگ ، رنگدانه ها پوشش را در برابر امواج ماوراء بنفش خورشید محافظت می نمایند .

افزودنی ها (Additives ) :

علاوه بر موادی كه ذكر شده ممكن است برای ساخت ، تثبیت ، سهولت استفاده ، مرغوبیت و نمود بهتر رنگ موادی دیگر به فرمولاسیون رنگ اضافه نمایند . از مهمترین این مواد می توان خشك كننده ها ، مواد مرطوب كننده ، مواد همسطح كننده و مواد ضد خوردگی را نام برد .

رنگ = افزودنی ها + رنگدانه + حلال + رزین

برای اعمال رنگ فرمول بندی شده كه در قوطی و یا بشكه های مخصوص ذخیره می گردد . بایست مجموعه عملیاتهایی را به روی آن انـجام داد تا رنگ آماده بهره برداری شود . كه به این موضوع در مبحث سیركولاسیون خواهیم پرداخت .

سیلر و PVC نوعی پلیمرند ولی پلیمرها غالباً به تنهایی مصرفی ندارند و جهت بهبود خواص و افزایش طول عمر پلیمر باید به آن مواد مختلفی افزوده شود . پایه سیلر و PVC پلیمری به نام پلی وینیل كلراید است كه جزء ارزانترین و پر مصرف ترین پلیمر ها است . مواد دیگری نیز به آن افزوده می شود كه مهمترین آنها عبارتند از :

پایدار كننده ها :

عواملی هستند كه به پلیمرافزوده می شوند تا از تخریب فیزیكی و شیمیایی آن هنگام فرایند تولید و یا انبارداری جلوگیری شود ، پایدار كننده ها خود به چند دسته تقسیم می شوند :

الف ) پایدار كننده های حرارتی

ب ) پایدار كننده در مقابل تابشهایB . UV و. r

ج )پایدار كننده در مقابل عوامل شیمیایی مانند O2 ، O3 ، H2O ، اسیدها ، بازها و حلالها .

د ) پایدار كننده در برابر عوامل حیاتی مانند جوندگان ، قارچها ، باكتریها و .....

ه )پایدار كننده های مكانیكی در برابر انواع تنش های مكانیكی .

و ) ضد اكسنده ها

با توجه به اینكه اكثر پلیمر ها در معرض اكسیژن قرار می گیرند و توسط آن تخریب می شوند ، ضد اكسنده ها از اهمیت خاصی بر خوردار می شوند . ضد اكسنده ها بازدارنده های موثری هستندكه از اكسیداسیون با اكسیژن مولكولی جلوگیری می كنند و در واقع پلیمر را در برابر اكسید اسیون جوی محافظت می كنند . ضد اكسنده بر دو نوع هستند :

الف ) ضد اكسنده های ختم كننده زنجیره یا آنتی اكسیدانهای اولیه .

ب ) ضد اكسنده های ثانویه كه باعث تخریب پر اكسید ها می شوند مانند : آمینها ، فسفیت ها و تیتواسترها .

عوامل ارتباط دهنده :

موادی هستندكه به صورت پلهای مولكولی ، چسبندگی بین سطوح غیر مشابه را افزایش می دهند . این اتصالات درجه حرارت و رطوبت بالا را تحمل می كنند و با عملكرد دو گانه خود می توانند در سطح هر دو جسم اتصال برقرار سازند . وجود یك ماده معدنی در رزین مثلاً پر كننده باعث می شود كه بین این دوماده غیر مشابه فاصله بیفتد و از آنجایی كه سطح ماده معدنی فعالتر از سطح رزین است لذا در محیط مرطوب ، آب در این فاصله قرار می گیرد. این عمل سبب جداشدن ماده معدنی از رزین می گردد .

عامل ارتباط دهنده باید از این خصوصیت برخودار باشد كه بتواند هم با رزین و هم با سطح ماده معدنی واكنش دهد . عوامل ارتباط دهنده مهم عبارتند از :

1 - رنگ كننده ها ( پـیگمنت )

رنگ كننده ها خاصیت انتـقال رنگ را دارند و به منظور بهبود ظاهر پلیمر ، در برابر تخریب نوری و حتی شناسایی قطعات پلیمری به پلیمر افزوده می شوند .

رنگ كننده ها عموماً به دو دسته تقسیم می شوند :

الف )رنگها

ب ) رنگ دانه ها

رنگها و رنگ دانه ها از نظر انحلال در محیط از هم تفكیك می شوند . رنگ دانه ها در پلیمر محلول نیستند ولی می بایستی در آن به خوبی پخش شوند . رنگ دانه ها به دو دسته آلی و معدنی تقسیم می شوند .

رنگ دانه های معدنی در پلاستیك و حلال آن غیر محلولند و اكثراً رنگهای تیره تولید می كنند .

رنگ دانه های آلی درخشندگی خوب و شفافیت نوری داشته و در واحد حجم رنگ بیشتری تولید می كنند . ولی در برابر نور و حرارت مقاومت كمتری دارند . رنگها شفافیت نوری و درخشندگی بسیار بهتری نسبت به رنگ دانه های معدنی و حتی آلی دارند .

2 - مواد اشتعال كاه :

موادی هستند كه به طریق شیمیایی و فیزیكی در سوختن مواد دخالت كرده و قابلیت احتراق مواد سوختنی را كاهش می دهند . با افزودن این مواد محصول پلیمری غیر قابل سوختن نمی شود بلكه از تبدیل یك آتش كوچك به یك آتش سوزی جبران ناپذیر جلوگیری می شود .

اولین بازدارندگان شعله تركیبات آلی ، هالوژن ، و فسفر معرفی شده اند . تركیبات معدنی كه محتوی مقدار زیادی آب هیدراته هستند مانند Mg(OH)2 AI(OH)3 نیز به كار می روند . كارایی هالوژنها و تركیبات آلی در بازدارندگی شعله به شرح زیر می باشد :

I > Br > CI > F آلیـفا تیك > آلی سیكلیك > آروما تیك

تركیبات یددار كه بهترین هستند به علت پایداری حرارتی كم بكار نمی روند . تركیبات فلوئور غیر قابل احتراق هستند ولی به دلیل پیوند محكم كربن – فلوئور این خاصیت را به سایر مولكولها منتـقل نمی كنند .

سایر افـزودنـیـها :

روان كننده ها از افزودنیهای دیگر به پلیمر هستند كه جهت كم كردن چسبندگی پلیمر به دستگاه ها و لوله های فرآیند تولید به كار می روند .

نرم سازها برای كاهش چسبندگی مولكولهای پلیمربه یكدیگر استفاده می شوند و باعث باز شدن رنجیرهای پلیمری مختلف از هم می گردند . ساختار كلی سیلر و PVC از اجزای مشابهی تشكیل یافته است و تنها تفاوت این دو در میزان استفاده از هر كدام از اجزا می باشد . برای مثال چون PVC باید از سرنازل ها به بدنه پاشیده شود باید نرم ساز بیشتری داشته باشد . یا برای هر كدام از این محصولات از پیگمنت مختلفی استفاده می شود تا از لحاظ رنگ قـابـل تـشخـیص بـاشـند .

مدول سیر كولاسیون :

در صنایع اتومبیل برای اعمال رنگ بدنه ها ، می بایست رنگ را قبل از پاشش آماده نمایند.آماده سازی رنگ اتومبیل را واحد (Pre - MixRoom) PMR بر عهده دارد . در این واحد دستگاهها و لوازمی وجود دارد كه علاوه بر آماده سازی رنگ ، رنگ را به درون خط شارژ كرده تا اپراتورها و یا روبات های پاشش بتوانند رنگ را بروی بدنه اعمال نمایند . در اینجا لازم است تا با اهداف و لزوم آماده سازی رنگ قبل از پاشش آشنا شویم :

همانطور كه می دانید متداول ترین روش ذخیره سازی رنگ حمل آن از طریق بشكه های 205 لیتری می باشد . این بشكه های رنگ حاوی رنگ فرمول بندی شده می باشد . علاوه بر آن یك سری از خصوصیات فیزیكی رنگ مانند زمان خشك شدن ، ویسكوزیته ، گراف پخت رنگ و .... توسط شركت سازنده همراه این محموله كه عموماً به آنها بچ(Batch) اطلاق می شود، در یك كاتالوگ به خریدار ارائه می شود . شخص مصرف كننده با توجه به این كاتالوگ قادر است رنگ را برای پاشش ایده آل آماده نماید . رنگی كه در بشكه و یا هر محموله دیگری است از نظر فیزیكی هنوز شرایط ایده ال پاشش را ندارد. یكی از این شرایط فیزیكی، ویسكوزیته مناسب می باشدكه بر اساس كاتالوگ شركت سازنده و گراف ویسكوزیته تعیین می شود . قبل از آنكه به تشریح آماده سازی رنگ بپردازیم لازم است تا مختصری در مورد ویسكوزیته بحث نماییم :

گرانروی (ویسكوزیته ) :

مقدار مقاومت سیال در برابر نیروهای كششی و برشی سیال را در هنگام جاری شدن اصطلاحاً گرانروی یا ویسكوزیته می گویند . و آن را با واحد پوآز یا سانتی پوآز بیان می كنند .

ویسكوزیته مایعات به عواملی نظیر دما ، فشار ، و .... بستگی دارد . برای مثال هرچه دما بیشتر شود . ویسكوزیته كاهش می یابد و یا مقاومت سیال در برابر جاری شدن كمتر شده و سیال روانتر می گردد . در مورد رنگ نیز برای رسیدن به نقطه ایده ال پاشش می بایست ویسكوزیته رنگ تنظیم گردد كه این كار بر اساس گراف ویسكوزیته رنگ انجام می شود . گراف ویسكوزیته رنگ نموداری است كه ویسكوزیته رنگ را در دماهای مختلف نشان می دهد و معمولاً توسط شركت سازنده رنگ ارائه می شود .

پس یكی از اهداف آماده سازی رنگ ایجاد ویسكوزیته دلخواه برای پاشش ایده ال رنگ می باشد و همچنین تنظیم دمای رنگ در هنگام پاشش از اهمیت فراوانی برخودار است . برای آماده سازی رنگ روشهای مختلفی وجود دارد اما آنچه برای ما اهمیت دارد آماده سازی رنگهای اتومبیل بر اساس نیازهای اپراتوری و روبوتیك پاشش می باشد كه در اینجا به بررسی متداول ترین روش آماده سازی رنگ یعنی روش سیركولاسیون (Circulation ) می پردازیم :

سیركولاسیون رنگ :

سیركولاسیون رنگ به مجموعه عملیاتی اطلاق می گردد كه طی آن رنگ آماده پاشش شده و از طریق خطوط لوله به درون خط ، شارژ شده و مجدداً به تانك اولیه باز می گردد . به طور كلی رنگ یك مدار بسته را طی می نماید و دائماً در حركت می باشد .

ازمزایای این روش آماده سازی ، یكنواخت شدن رنگ در اثر سیركوله پیوسته ، پیوسته شدن خود سیستم پاشش ، تنظیم پارامترهای موثر بر كیفیت رنگ و كاهش خطرات آتش سوزی می باشد .

علاوه بر موارد فوق با توجه به اینكه در صنایع اتومبیل بایست حجم بالایی رنگ در هر شیفت كاری بر روی بدنه ها اعمال گردد روش آماده سازی به طریق سیركولاسیون روش مناسبی می باشد .

با توجه به تعداد رنگی كه دركابین های پاشش توسط اپراتور و یا روبات پاشیده می شود ، از واحد PMR به این كابین ها و برعكس آن خط لوله كشیده می شود . در واقع هر رنگی دو خط لوله نیاز دارد كه یكی از آنها برای شارژ رنگ و دیگری برای برگشت رنگ می باشد. سیستمهای لوله كشی در سیركولاسیون با یكدیگر متفاوت می باشد . در اینجا انواع شارژ رنگ در خط را بررسی می نماییم :

سیركولاسیون نوع مدار بسته (Loop Dead End Type ) :

در این سیستم رنگ پس از آماده سازی و رسیدن به ویسكوزیته دلخواه و دمای مطلوب ، از طریق یك پمپ روغنی یا پنوما تیك به سیستم شارژ می شود و پس از طی كردن مسیر تغذیه (Supply Line ) دوباره به اتاق PMR باز می گردد . ورودی های هند گانها (Hand Gun ) از خط تغذیه تامین می شود .

در این روش سیركوله رنگ ، بایست تعداد خروجی های منشعب شده از خط تغذیه را دقیقاً محاسبه نمود زیرا با بكارگیری هر یك از هند گانها در واقع از یك سیستم Loop خروجی گرفته و در نهایت افت در فشار كلی خط تغذیه ایجاد می شود .

برای اجتناب از این امر ، فشار حاصل از پمپ را طوری محاسبه می نمایند كه مجموع افت فشارهای ناشی از بكارگیری هند گانها مقدار ناچیزی از فشار استاندار بكاهد . به همین خاطر است كه فشار رفت رنگ (6-8 بار ) بیشتر از فشار برگشت (4-5 بار ) می باشد . لذا در این مقطع تنظیم فشار بسیار حائز اهمیت می باشد . سه نوع تنظیم فشار در این سیستم بایست اعمال شود :

الف) تنظیم فشار رفت رنگ در لوله خط تغذیه (Supply Line ) :

كه از طریق گیج فشار سنج بعد از پمپ شارژ رنگ مشاهده شده و از طریق رگولاتور مربوطه تنظیم می شود .

ب ) تنظیم فشار برگشت رنگ در لوله خط برگشت (Reurn Line ) :

كه از طریق گیج فشار سنج متصل به لوله برگشت رنگ در نزدیكی تانك سیركولاسیون مشاهده شده واز طریق رگولاتور فشاربرگشت رنگ (Regulato (Back Pressure تنظیم می شود .

ج) تنظیم فشار رنگ درخروجی های لوله خط تغذیه ( هندگانها )

با توجه به اینكه ساختار هندگانهای پاشش طوری است كه عملاً اندازه گیری فشار رنگ در آنها با وجود فشار هوا امكان پذیر نمی باشد ، به جای اندازه گیری فشار رنگ ، دبی رنگ را در هند گانها اندازه گیری می كنند .

دبی رنگ مقدار رنگی است كه در زمانی مشخص از سطح مقطع خاص عبور نماید و واحد آن بر حسب لیتر بردقیقه و یا سی سی بردقیقه محاسبه می شود .

سیركولاسیون نوع سه خطی (3rd Line System ) :

در این نوع سیركولاسیون علاوه بر وجود خطوط Return Supply Line یك خط سومی نیز وجود دارد كه در واقع وظیفه سیركوله رنگ از داخل هند گانها را بر عهده دارد . هندگانهای به كار رفته در این نوع سیركولاسیون هند گانهای lnlet / Outlet می باشد .

در این سیستم سیركولاسیون با توجه به اینكه هیچ توقف رنگی در هر یك از خروجی های خط تغذیه (هند گانها) نداریم و با توجه به اینكه در هر واحد خروجی یك مینی سیركولاسیون (Mini Circulation )وجود دارد لذا از ته نشست رنگ در اتصالات و خمشهای Piping جلوگیری شده و به اصطلاح ازClogging رنگ جلوگیری می شود . پدیده Clogging اغلب در رنگهای متالیك دیده می شود زیرا این رنگها استعداد خوبی برای Coagulation و ته نشست دارند چون پیگمنت های آنها سنگین بوده و به راحتی تشكیل لخته می دهند .

شارژ از انواع یك طرفه (Dead End Type ) :

اگر در شرایطی بخوا هیم از سیستم سیركولاسیون قابل حملی استفاده كنیم مثلاً در بعضی از كابینهای پاشش رنگ ، می توانیم از این سیستم بهره ببریم . در این نوع سیركولاسیون ازیك تانك فشار یا Pressure Tank برای میكس كردن رنگ استفاده می شود . هنگامی كه رنگ و رقیق كننده مناسب در این تانك به خوبی توسط یك هم زن پنوماتیك مخلوط شدند و به ویسكوزیته دلخواه رسیدند،درتانك فشار هوا ایجاد شده ورنگ با توجه به این فشار در درون لوله جاری و سپس وارد هندگان می شود و مورد استفاده قرار می گیرد .

معمولاً برگشت رنگ نیز از طریق سیستم هندگانهای InIet / Outiet كه شرح داده شدند صورت می گیرد .

اكنون كه با انواع سیستمهای سیركوله رنگ آشنا شدیم اهمیت واحد PMR در كیفیت رنگ ما را بر آن وا میدارد تا شما را با سیستم PMR آشنا نموده و تجهزات آنرا یك به یك بررسی نماییم .

در واحد PMR با توجه به نیازی كه در پاشش رنگ های متنوع در صنایع اتومبیل احساس می شود ،

انواع مختلفی از رنگها آماده پاشش می شود . از جمله این رنگها می توان به موارد زیر اشاره كرد :

رنگهای متالیك (Metallic Paints ) با فام های مختلف كه به پوششهای بیس كوت (Base Coats ) معروف هستند .

رنگهای سالید (Solid Paints ) با فامهای مختلف

رنگهای استری (Primer Paints ) با فامهای مختلف

روكشها مانند روكش كیلر(Clear coats ) و روكش میكا در رنگهای سه پوششه (Pearliesent ) .

پوششها وروكشهای مختلف دیگری نیز می تواند در واحد PMR آماده پاشش شود كه ما مهمترین آنها را ذكر كردیم .

مهمترین وظیفه واحدPMR آماده سازی رنگ و تنظیم برخی از پارامترهای موثر در كیفیت رنگ می باشد . این پارامترها عبارتند از :

ویسكوزیته یا گرانروی رنگ .

فشار رفت رنگ .

فشار برگشت رنگ .

دمای رنگ .

با آماده سازی مناسب رنگ و تنظیم این پارامترها رنگ آماده پاشش شده و با كیفیت دلخواه اعمال می شود .

برای آماده سازی رنگ همانطور كه گفته شد نیاز به تنظیم پارامترویسكوزیته بر اساس گراف ویسكوزیته ارائه شده توسط شركت سازنده می باشد . برای تنظیم ویسكوزیته رنگ از یك نوع حلال ، معروف به رقیق كننده استفاده می كنند كه معمولاً به آن تینر اطلاق می شود .

تینر ها نیز انواع مختلفی دارند كه بر اساس نوع نیاز و توصیه سازنده رنگ مورد استفاده قرار می گیرند .

به هر حال جهت آماده سازی رنگ در واحد PMR از تجهیزاتی استفاده می شود كه رنگ را با توجه به پارامترهای ذكر شده آماده كرده ونیز در خط شارژ می نماید . این تجهیزات به واحدهای Circulation Sets یا ست های سیركولاسیون معروف هستند.

بررسی ستهای سیر كولاسیون (Circulation Sets ) :

هریك از ست های سیركولاسیون از دو تانك مجزا تشكیل شده است :

تانك آماده سازی (Preparation Tank ): كه به میكس تانك نیز معروف است .

تانك سیركولاسیون (Circulation Tank ) :

تانك آماده سازی:(reparation Tank ):هرست سیركولاسیون از یك تانك آماده سازی یا میكس تانك تشكیل شده است در مرحله اول برای آماده سازی رنگ بشكه 205 لیتری رنگ از طریق یك بالابر(Elevator ) تا كنار مخزن آماده سازی منتقل می شود سپس اپراتور درب بشكه را باز كرده و لولهSuction Line مربوط به مخزن آماده سازی را وارد بشكه می كند . سپس پمپ دیافراگمی را روشن كرده تا محتویات بشكه وارد مخزن اصلی گردد .

برای آنكه آشغال و آلودگی های احتمالی موجود در رنگ وارد تانك اصلی نشود . بین پمپ دیافراگمی و مخزن یك فیلتر “ 10 تعبیه شده است . رنگ پس از طی مسیر Suction Line ، پمپ و فیلتر از دیواره بالای مخزن وارد تانك می شود . اپراتور پس از اطمینان از خالی شدن بشكه همزن پنوماتیك مخزن را روشن می كند.

اكنون افزایش رقیق كننده یا تینر برای رسیدن به ویسكوزیته دلخواه مورد نیاز می باشد . در سیستم سیركولاسیون سالن رنگ 2 با توجه به این نیاز از یك سیستم پمپاژمركزی تینر استفاده شده است . در این سیستم تینر در یك مخزن 10000 لیتری ذخیره شده و توسط یك پمپ دیافراگمی بزرگ به درون لوله تغذیه جاری می گردد. دركنار هر ست سیركولاسیون یك خروجی از این لوله گرفته شده است كه این خروجی مجهز به یك كنتور شمارنده بر حسب لیتر تینر مصرفی می باشد و در انتهای هر خروجی یك نازل دستی ( مانند نازل های موجود در پمپ بنزین ) قرار دارد . با توجه به این سیستم اپراتور به راحتی می تواند تینر را به مخزن میكس بیفزاید .

با توجه به دستورالعمل تولیدی و تجارب اپراتوری برای رسیدن به ویسكوزیته دلخواه افزایش تینر به رنگ ادامه پیدا می كند .

اندازه گیری ویسكوزیته از طریق ظرف مخصوص (Ford Cup ) :

ویسكوزیته یا ظرف فورد كاپ از یك ظرف مخروطی شكل تشكیل شده است كه در انتهای آن سوراخی تعبیه شده و ظرف متصل به دسته ای بلند می باشد .

اپراتور در حین افزایش تینر ظرف فورد كاپ را در مخلوط رنگ و تینر فرو برده و پس از اطمینان از پر شدن ظرف آن را بالا می آورد. به محض اینكه رنگ از سوراخ انتهای ظرف جاری شد . دكمه Start كرنومتر را فشار می دهد . رنگ به صورت متصل ازسوراخ انتهای ظرف خارج می شود ،وقتی كه جریان رنگ منفصل شد و رنگ اصصلاحاً بریده بریده از سوراخ خارج شد دكمه Start كرنومتررا می زند . بدین ترتیب اپراتور با محاسبه زمان خالی شدن ظرف و مقایسه این زمان با جدول مخصوصی كه در اختیار دارد می تواند ویسكوزیته را اندازه گیری نماید .

پس از انكه رنگ در داخل تانك آماده سازی به ویسكوزیته دلخواه رسید. برای شارژ به تانك سیركولاسیون آماده می شود .

تانك سیر كولاسیون (Circulation Tank ) :

رنگی كه در خط تغذیه شارژمی شود بایست بطور مداوم در جریان باشد تا از Clogging رنگ در لوله ها و اتصالات جلوگیری شود . برای این منظور از تانك سیركولاسیون برای سیركوله و به جریان در آوردن رنگ استفاده می كنند .علاوه بر آن در تانك سیركولاسیون رنگ با فشار مناسب پاشش شارژ می گردد .

مخزن سیركولاسیون مجهز به همزن ، پمپ پیستونی ، پنوماتیك ، فیلترهای دوبل ، كیت یكنواخت كننده ، گیجهای فشار و سیستم برگشت رنگ می باشد .

هنگامی كه رنگ در مخزن آماده سازی آماده شارژ شد ، اپراتور با بستن شیرورودی رنگ به پمپ دیافراگمی و مخزن آماده سازی و همچنین با باز كردن شیر بعد از فیلتر “ 10 رنگ را به درون مخزن سیركولاسیون هدایت می كند . در مخزن سیركولاسون رنگ با توجه به فشاری كه باید به درون سیستم شارژ گردد توسط پمپ پیستونی پنوماتیك به درون لوله تغذیه شارژ می شود . سپس از میان كیت یكنواخت كننده (Surge Tank ) عبور داده می شود تا نوسانات ناشی از پمپ رفع گردد . رنگ پس از یكنواخت شدن از میان فیلترهای دوبل “ 20 كه معمولاً ازنوع Drop Line یا استوانه ای هستند . عبور داده می شود تا آشغال (Dust) احتمالی آن گرفته شود و بعد از آن رنگ برای رسیدن به دمای مناسب شارژ وارد مبدل حرارتی شده و به دمای مورد نظر می رسد . و در نهایت در مسیر خط تغذیه (Supply Line ) قرار می گیرد . برگشت رنگ نیز از طریق خط برگشت (Return Line ) صورت می گیرد .

سیستم برگشت رنگ از یك گیج فشار ، رگولاتور فشار برگشت (Back Pressure Regulator ) و فیلتر “ 20 تشكیل شده است به طوریكه اپراتور می تواند از طریق گیج فشار ، مقدار فشار برگشت رنگ را بر حسب بار خوانده و در صورت تنظیم نبودن از طریق BPV آنرا تنظیم نماید . در انتهای مسیر نیز یك فیلتر رنك تعبیه شده تا آشغالهای موجود در مسیرها را ازرنگ جدا نماید .

یكنواخت كردن سیستم سیركولاسیون از طریق كیت یكنواخت كننده( (Surge Tank با توجه به اینكه عملیات پاشش رنگ تحت شرایط خاص بایست صورت بگیرد و یكنواخت یا Uniform بودن پاشش از عوامل مهم تاثیر گذار بر كیفیت رنگ می باشد لذا یكنواخت كردن سیستم سیركولاسیون از اهمیت زیادی برخودار است .

به كاربردن پمپها هوای فشرده پنوماتیكی در شارژ رنگ ایجاد نا هماهنگی در جریان فلویا سیال می نماید . زیرا اغلب این پمپها حركت بالا و پایین (Up & Down ) دارند . این نوع پمپها برای آنكه بتوانند سیال را تحت فشار در لوله ها جاری كنند ، از یك پیستون و سیلندر تحت فشار هوا استفاده می كنند . وقتی كه فشار هوا پشت پیستون قرار می گیرد ، پیستون در سیلندر به حركت در آمده و پایین می آید ،با پایین آمدن پیستون محفظه خلاء مملو از سیال شده و قسمت پایین پیستون هوا فشرده میشود . با بسته شدن شیرهای خودكار ورودی هوا و باز شدن شیرهای خروجی هوا فشار زیر پیستون باعث بالا آمدن پیستون و راندن سیال بدون لوله می شود و تكرار این عمل باعث شارژ رنگ به سیستم میشود . این عمل پمپ باعث ایجاد یك ضربان (Pulse ) منظم در سیر كوله رنگ می شود . یعنی اگر نمودار Pressure را نسبت به ضربان رسم می كنیم خواهیم دید كه نمودار از پیكهای تیز (Sharp Peak ) تشكیل شده است .

این ضربان منظم در فشار رنگ می تواند برای پاشش رنگ توسط هند گانها یا سیستم رباتیك یك مشكل بزرگ باشد . زیرا با توجه به این ضربان هرگز نمی توان دبی پاشش را به طور ثابت تنظیم نمود .

برای حل این مشكل در خروجی پمپ یك كیت یكنواخت كننده (Surge Tank ) قرار می دهند . كیت یكنواخت كننده از یك تانك كوچك تشكیل شده است و یك دیافراگم مخصوص تانك را به دو قسمت تقسیم می كند . در قسمت فوقانی دیافراگم سیستم تزریق هوا و سوییچ هوا قرار دارد و در قسمت تحتانی رنگ عبور می كند .

سیال (Turbulent ) یا رنگ وارد قسمت تحتانی دیافراگم شده و تحت فشار دیافراگم (یا فشار غیر مستقیم هوا ) قرار گرفته و كمپرس می گردد . كمپرس شدن رنگ در این تانك باعث از بین بردن ضربان سیال شده و رنگ اصطلاحاً یونیفرم یا یكنواخت می شود . هوای اضافی قسمت فوقانی برای تعدیل فشار دیافراگم وارد یك مخزن استوانه ای به نام Air – Reservoir می شود .

با توجه به اهمیت پمپها و خصوصیات كارخانه ای آنها درسیركولاسیون بررسی نوع آنها الزامی بوده و برخی از خصوصیات این قبیل پمپها را بدون شرح مكانیسم آنها متذكر می شویم :

پمپهای سیركولاسیون (Circulation Pumps )

به طور كلی پمپهای به كار رفته برای شارژ رنگ به دو بخش تقسیم می شوند :

پمپهای هوای فشرده (Pneumatic Pumps )

پمپهای روغنی (Hydraulic Pumps)

پمپهای پنوماتیكی بر اساس فشرده سازی هوا در سیلندر وایجاد خلاء باعث مكش رنگ شده و سیال را به جریان درمی آورند اساس كار آنها Delivery بالا و پایین (UpDown ) پیستون در سیلندر و ایجاد ضربان منظم می باشد .

با حركت پیستون به پایین یك Pulse ایجاد شده و در حركت برگشت Pulse بعدی ایجاد می شود . در مجموع به هر دو Pulse پمپ یك Stroke یا نوبت كاری پمپ اطلاق می شود . برای سیر كوله رنگ برخی از خصوصیات پمپهای سیركولاسیون را بایست درنظر گرفت : یكی میزان فشار ایجاد شده توسط آنها و دیگری میزان Delivery سیال فشاری كه پمپ در پشت سیال ایجاد می نماید بر حسب Psi یا Bar محاسبه می شود . و میزان Drlivery سیال را برحسب گالون بر دقیقه یا لیتر بر دقیقه محاسبه می نمایند . با محاسبه طول خط شارژ،قطر لوله ها،تعداد خمشها و اتصالات و نوع آنها و همچنین تعداد خروجی های Supply Line می توان میزان Delivery و فشار سیال را محاسبه كرد و سپس پمپ مورد نظر را انتخاب نمود .

پمپهای روغنی (Hydraulic Pumps ) :

این پمپها بر اساس قوانین هیدرولیك مایعات كار كرده و سیال را به جریان در می آورند . از مزایای این پمپ نسبت به پمپ های پنوماتیك سرو صدای كم آنها می باشد به طور كلی می توان گفت تا db 70 صدا ایجاد می نماید . و نیز تا 70 درصد در انرژی صرفه جویی می كنند لازم به یادآوری می باشد كه تنظیم دمای رنگ در هنگام افزایش تینر و یا اندازه گیری ویسكوزیته حائز اهمیت می باشد لذا دمای Cleaning بایست تنظیم گردد.پس از آنكه رنگ به ویسكوزیته دلخواه رسید اپراتور تانك دستی را به كنار تانك آماده سازی انتقال می دهد . به اتاق Cleaning Room كه یك واحد فرعی در كنار واحد PMR می باشد . منتقل می گردد . سپس اپراتور مسئول درب بشكه را باز كرده و لوله Suction Lin مربوط به تانك دستی 300 لیتری را كه معمولاً به یك پمپ دیافراگمی و همزن مجهز است ، در داخل آن قرار می دهد . و رنگ را به درون تانك 300 لیتری شارژ می كند . پس از شارژ شدن رنگ به درون تانك دستی ، اپراتور ، همزن پنوماتیك تانك را روشن می نماید تا رنگ كاملاً همزده شود . سپس رقیق كننده یا تینر با همین روش كم كم شارژ می شود .

مدول PT . ED :

بدنه صافكاری شده از قسمت بدنه سازی توسط لیفتر به قسمت آماده سازی سطح (Pre Treatment ) منتقل میشود . و توسط كانوایر خط PT سالن رنگ تـحویل گرفته می شود . قلابهای روی درب جلو و عقب در سمت راست و چپ بدنه نصب می شود . و بدنه به جلو رانده می شود . سپس قلابهـا به درب موتور و درب صندوق متصل می شود و بدنه در محل تعیین شده قرار می گیرد .

در ابتدا بدنه توسط آب و محلول متاكس شسته می شود و سپس مرحله اول چربی گیری توسط ماده مكمل چربی گیر ((تری كاتیونیك )) صورت می گیرد. محلول چربی گیر در درجه حرارت 60-53 درجه سانتیگراد از سرنازلها با فشار 14- 13 بار خارج می شود و بدنه به صورت اتـومـا تیك چربی زدایی می شود . برای شستشوی كامل آب DI با درجه حرارت كمتر از C40 از سرنازلها با فشار 6/1 - 3/1 بار خارج می شود . شستشو با آب برای حذف زواید و پس مانده ها از روی سطح بدنه و همچنین برای جلوگیری از پدپده carry over (انتقال مواد شیمیایی از یك ناحیه به ناحیه بعدی توسط بدنه ) انجام می شود .

مرحله بعدی فسفاته كردن است . فسفاتاسیون بدنه با استفاده از محلول فسفاته متشكل از ماده شیمیایی Gardobon است كه تسریع كننده ، تنظیم كنند ، تثبیت كننده و مكمل است . سپس بدنه توسط آب DI با درجه حرارت كمتر از 45 و فشار سرنازل 6/1-3/1 بارشسته می شود و دوباره با استفاده از مواد تثبیت كننده فاقد كرم كه محلول در آب DI هستند دردرجه حرارت محیط و بافشار سرنازل 5/5-5/4 بار شستشو داده می شود و یكبار دیگر توسط آب DI تازه در تونل PT شستشو داده می شود .

پس از هر مرحله بدنه در شیب كانوایر هوایی قرار داده می شود تا آبهای جمع شده در آن تخلیه شوند . و سپس بدنه به طور تمام اتومایتك به خط رنگ الكتروفروز انتقال داده می شود .

در خط رنگ الكتروفروز انتقال بارالكتریكی از طریق هنگر به بدنه صورت می گیرد . سپس بدنه به حوض رنگ كاتافروز وارد می شود . در داخل حوض الكتروفروز آب ، اسید استیك ، فتوكسی پروپانول ، بوتیل ، گلیكول ، رزین (با پایه اپوسكی ) و پـیگمنت وجود دارد. ولتاژ در طول حوض مـتغیر است و از 100 ولت شروع به 350 ولت ختم می شود . PH حوض بین 1/6 –8/5 و هدایت الكتریكی آن بین MS / CM 600-300 است . حلال فیلتر PH محلول فیلتر شده بین 8/5 – 2/5 و هدایت الكتریكی آن بین MS / CM 1700-1300 است سپس بدنه از حوض خارج می شود و توسط حلال فیلتر شده شستشو داده می شود . عمل شستشو دوباره توسط محلول اولترافیلتر تكرار می شود . PH این محلول 6/5-2/5 و هدایت الكتریكی آن بین MS/CM 600-300 است سپس بدنه وارد حوض شامل پرمیت و آب می شود . حوض در دمای محیط با PH بین 6/5-2/5 و هدایت الكتریكی MS/CM 600-300 است . سپس بدنه در شـیب كـانـوایـر هـوایی قرار می گـیرد و آبـهای جمع شده در آن تخلیه و به كوره ED

منتقل می شود . طول این كوره m 168 و درجه حرارت آن C 190- 150 است . كه در این طول و درجه حرارت پخت كامل رنگ ED صورت می گیرد .

درفرآیند الكترودیپوزیشن كاتدی ، در آن كه از یك ماده بی اثر واكنش ناپذیر ساخته می شود ، گاز اكسیژن آزاد می شود .

یونهای هیدورژن حاصل از واكنش آندی سبب اسیدی تر شدن محیط در اطراف آنده شده و شرایط مناسبی را برای محلول ماندن رزین فراهم می كند .در كاتد نیز دو واكنش می تواند روی دهد : یكی الكترولیزآب كه منجربه رهایش گاز هیدورژن می گردد و دیگری نشست فیلم رنگ كه بخش اصلی فرآیند تشكیل فیلم بر سطح كاند است .

چنانچه مـلاحظه میشود در نزدیكی كاتد ، غفلت یونهای هیدروكسیل افزایش یافته و PH قلیایی می شود . این امر سبب آسان شدن نشست رزین بر روی سطح كاتد می گردد .

یكی از مهمترین برتریهای این سیستم عدم حلایت فلزو لذا جلوگیری از تبعات آن می باشد . از جمله پیامدهای حل شدن فلز ، كاهش مقاومت فیلم در برابر خوردگی ، كاهش مقاومت در برابر شویـنده ها ، تغیـیر رنگ نا یكنواخت و لك شدن فیلم می باشد .


مطالب دیگر:
📃بررسی عمارت باغ فردوس📃بررسی بافت و مفاصل و اسکلت بدن📃بازیهای ورزشی در مدارس و طرح درس سالانه درس تربیت بدنی📃مروری بر تفکر خلاق و افراد خلاق وو ویژگیهای آنها📃مقایسه اهداف ازدواج در دین اسلام و مسیحیت📃بررسی ترافیک شهری و عوامل و مدیریت آن📃بررسی قاره آسيا و طبیعت و نژادها و کشورهای آن📃بررسی روانشناسی جنایی و اهداف و شاخه های آن📃بررسی لوييس باراخان و نظریات او پیرامون معماری و سبک معماری📃بررسی ورزش و آمادگي جسماني و فامتورهای آن و مروری بر روانشناسی ورزشی📃بررسی علل و ریشه های ناهنجاریها و رفتارهای وندالیستی (تخریب آگاهانه اموال عمومی) در میان برخی📃بررسی نقد و انتقاد درحوزه گفتمان سیاسی و اجتماعی ایران📃شناخت ملاک ها ي موجود و مطلوب انتخاب سردبيران گروه هاي دخلي خبري ايرنا و بررسی میزان اعمال و ت📃بررسی بهره وری شغلی کارکنان مركز توانبخشي باران مهر📃ميكروبيولوژي فاضلاب و تصفیه آن📃شناخت دعا و انواع، فلسفه، ارزش و استجابت آن📃شناخت راه ها و اصول آموزش خلاق در آموزش مفاهيم ديني ( نماز)📃بررسی نیازهای آموزشی پرستاران ازدیدگاه پرستاران و مدیران بیمارستان پارسیان📃بررسي رابطه بين استفاده از رسانه هاي جمعي با ميزان اعتماد اجتماعي شهروندان تهراني📃بررسی جاذبه های توريستی و موانع جذب جهانگردان به منطقه كليبر📃بررسی عمده ترین عوامل موثر بر سنت پذیری از جمله خانواده و دوستان و جامعه و ...📃بررسي رابطه شيوه‌هاي فرزند‌پروري و هوش با رشد اجتماعي دانش‌آموزان دبيرستاني دختر شهر رشت📃بررسی مشارکت سیاسی و شناخت کنشها و رفتارهای سیاسی و انتخاباتی مردم ایران (برپایی مجلس قانونگذا📃بررسی زبان و ادبیات منظوم عربی در اصفهان از سده ی چهارم تا ششم هجری همراه با معرفی آثار و احوا📃بررسی رابطه سلامت روانی افراد درونگرا با سلامت روانی افراد برونگرا