خرید فایل(كارآموزی خط تولید، ساخت و مونتاژ وانت پیكان ایران خودرو)

فهرست صفحهعنوان .......................................... مقدمه .......................................... تاریخچه ........................................ مشخصات سالن مونتاژ 1 و 3 ....................... فرم اعلام زونبندی سالن مونتاژ 1 ...............
خرید فایل(كارآموزی خط تولید، ساخت و مونتاژ وانت پیكان ایران خودرو)|40109739|hni41002442|ساخت و مونتاژ وانت پیكان,صافكاری,صنعت خودروسازی
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان كارآموزی خط تولید، ساخت و مونتاژ وانت پیكان ایران خودرو آماده دریافت می باشد.فهرست صفحهعنوان ..........................................

مقدمه ..........................................

تاریخچه ........................................

مشخصات سالن مونتاژ 1 و 3 .......................

فرم اعلام زون‌بندی سالن مونتاژ 1 .................

شرح خلاصه‌ای از عملیات مونتاژ پیكان وانت 1600 در سالن 1

مرحلة صافكاری ..................................

مرحلة نقاشی ....................................

مرحلة تزئینات ..................................

مرحلة تكمیلی كاری ..............................

كنترل كیفیت ....................................

وظایف دایره كنترل كیفیت ........................

اصول پیشرفت دوایر كنترل كیفیت ..................

عنوان ..........................................

مفهوم كیفیت ....................................

كنترل كیفیت فراگیر .............................

نهادهای اداری كنترل كیفیت ......................

فعالیت‌‌های دایره كنترل كیفیت ....................

كنترل كیفیت در شركت ایران خودرو ................

مقدمه:

صنعت خودروسازی یكی از كارخانجات تولید خودرو بنام ایران خودرو (ایران ناسیونال) می باشد.

ایران خودرو یك شركت با سهامی عام و زیر نظر وزارت صنایع سنگین می باشد كه یكی از قدیمی‌ترین و شاید هم اولین تولید كنندة خودرو در ایران می باشد.

این شركت در ابتدا اقدام به تولید خودروی ملی یعنی پیكان نموده است كه البته در ابتدا امتیاز این شركت متعلق به یكی از شركتهای انگلیسی كه بعد از چندین سال كشور ما این امتیاز را خریداری كرد و مستقیماً شروع به ساخت تولید و مونتاژ این خودرو نمود و هم اكنون در شركت ایران خودرو، ماشینهای زیادی از جمع پیكان سواری، وانت پیكان، مینی‌بوس، اتوبوس و جدیداً پیكان RD و پژو GL405 و GLX می باشد. كه البته پژو 405 خودروی فرانسوی می باشد و شركت امتیاز آن را خریداری كرده است و با وارد كردن بعضی لوازم ساخت آن شروع به ساخت و تولید و مونتاژ این خودرو نموده است و پیكان جدید یعنی همان پیكان RD نیز طرح ظاهری آن همان طرح ظاهری پژو می باشد ولی موتور آن موتور پیكان می باشد كه اجازه ساخت آن رانیز از كشور فرانسه دریافت نموده‌اند و ناگفته نماند كه بدنه و اسكلت آن در خود شركت تهیه و ساخته می شود . و اما این گزارش مربوط می شود به تولید وانت پیكان كه یكی از تولیدات شركت ایران خودرو می باشد .

وانت به خودروایی كه بیشتر برای كار باربری و در واقع برای حمل و نقل كالا به میزان معین ساخته می شود . كه جریان ساخت آن تقریباً بجز قسمت تكمیل كاری مابقی كه شامل اسكلت سازی، صافكاری ،‌نقاشی، تزئینات ،‌مكانیكی می باشد همه و همه در سالن 1 این شركت یعنی در یك سالن انجام می‌پذیرد. تولید خودوروی وانت دراین سالن به سه بخش نیمه‌اول تولید، نقاشی یا رنگ‌كاری ونیمه دوم تقسیم كرده‌اند و یك قسمت دیگر به نام تكمیل كاری كه در سالن دیگری كه در مجاورت همین سالن قرار دارد انجام می‌گیرد.

تاریخچه شركت ایران خودرو:(ایران ناسیونال)

شركت ایران خودرو به منظور تولید اتوبوس و قطعات مختلف ماشین در تاریخ 27/ مرداد /1341 با سرمایه اولیه یكصد میلیون ریال و تعداد یكهزار سهم یكهزار ریالی به ثبت رسید و در مهرماه 1342 كارش را عملاً با ساخت اتوبوس آغاز كرد. و این سرمایه تا سال 1357 به بیش از 13 میلیارد ریال افزایش یافت و در تاریخ 30/3/1357 سرمایه این شركت به 15 میلیارد و 680 میلیون ریال كه منقسم به 15 میلیون و 680 هزار سهم یكهزار ریالی بود.

در تاریخ 16/4/1358 شورای انقلاب اسلامی به اعتبار نوع صنعت، این شركت را ملی اعلام كرد. و به موجب مصوبه 28/2/1365 هیات وزیران سهام شركت از طرف دولت به نام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صادر شد و تحت این سازمان با مدیریت منتخب دولت به كار خود ادامه داد.

شركت سهامی عام كارخانجات صنعتی ایران ناسیونال با مجوزصادره از سوی هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در تاریخ 27/2/1362 به نام شركت ایران خودور «سهامی عام» تغییر یافت.

سهام این شركت در تاریخ 20/11/1370 وارد بازار بورس شد و توانست خود را با بازار بورس تطبیق دهد.

مشخصات سالن مونتاژ 1 و 3سالن مونتاژ 1 و 3

سالن مونتاژ 1 و تكمیل كاری 1

assembly shop & Final acceptance

مساحت به متر مربع 35500ردیف

شرح خطوط اصلی و پیش از مونتاژ

تعداد ایستگاه كاری

1

تزئینات (Trim)

63

2

مكانیك هوائی underbody

11

3

ساب موتور 2

19

4

ساب موتور 1

16

5

مكانیكی 1

23

6

مكانیكی 2

13

7

صندلی بندی Seat assymbly

19

8

خط كنترل 1

14

9

خط كنترل 2

14

10

خط كنترل نهایی

1


ردیف

نوع تجهیزات

1

Mono Rail

2

هنگر هوائی

3

اسلت كانوایر

4

اسلت كانوایر

5

اسلت كانوایر

6

2 اسلت كانوایر

7

2 اسلت كانوایر

8

2 اسلت كانوایر

9

2 اسلت كانوایر

10

2 اسلت كانوایر

سالن مونتاژ 3 assymbly shop 3

مساحت به متر مربع: 000/18

ظرفیت اسمی: c/h 30

ردیف

شرح خطوط اصلی و پیش از مونتاژ

تعداد ایستگاه كاری

نوع تجهیزات

1

تزئینات

33

هنگر هوائی

2

مكانیك هوائی

6

هنگر هوایی

3

مكانیكی

18

هنگر هوایی

4

صندلی بندی

17

اسلت كانوایر

5

پیش مونتاژ درب

10

هنگر هوایی

6

خط كنترل نهایی

20

2 اسلت كانوایر

7

ساب موتور 1

9

اسلت كانوایر

8

ساب موتو 2

10

كانوایر زمینی

فرم اعلان زون بندی سالن مونتاژ یك

نام زون

نام خط

نام مدول

محدوده ایستگاهی

زون 1

تزیینات

مدول 0

00 الی 03

مدول 1

04 الی 08

مدول 2

09 الی 13

زون 2

تزیینات

مدول 3

14 الی 18

مدول 4

19 الی 23

مدول 5

24 الی 28

زون 3

تزیینات

مدول 6

29 الی 33

مدول 7

34 الی 38

مدول 8

39 الی 43

زون 4

تزیینات

مدول 9

44 الی 51

مدول 10

52 الی 64

زون 5

هوایی

-

66 الی 76

مكانیكی

مدول 2

08 الی 10

زون 6

موتور

خط جدید

1 الی 16

مكانیكی

خط قدیم

17 الی 32

مدول 1

01 الی 07

زون 7

مكانیكی

مدول 3

11 الی 13

مدول 4

14 الی 21

زون 8

مكانیكی

مدول 5

23 الی 28

مدول 6

29 الی 37

زون 9

خط صندلی بندی- خط تنظیمات یك-رگلاژها

زون 10

رول تست- چال كنترل نشتی- تست جاده- واتر تست

زون 11

تعمیرات جوشكاری و صافكار و نقاشی- تعمیرات تكمیلكاری

زون 12

خط تنظیمات دو- تعمیرات برقی- تعمیرات مكانیكی- تعمیرات شیشه

خلاصه‌ای از عملیات مونتاژ وانت 1600 در سالن 1:

تكمیل كاری

1) خط صندلی بندی:

در این قسمت از مونتاژ صندلیهای جلوی خودرو را كه بوسیلة چهار پیچ كه برروی مهرة جوش خورده برروی بدنه است بسته می شود. و با ابزار بادی سفت می گردد. و سپس صندلی عقب را در جای خود كه حالت قلاب دارد جا می‌زنند و سپس كفی صندلی عقب را جا می‌زنند و صندلیها كامل می شود.

2) خط آچاركشی:

در این خط، خودروهایی كه تماماً قطعاتشان بسته شده و آماده می‌باشد،‌وارد آچاركشی می‌كنند كه حالت تست چال دارد و اپراتورهائی در داخل آن آچاركشی‌های لازم را بعمل آورده و ایرادات كلی كه در كارت آنها قید شده و از قسمت‌های دیگر مونتاژ مانده را برطرف كرده و لوله‌های ترمز و بنزین را چك می كنند و سپس سینی زیر موتور را كه محافظ موتورات نصب كرده و می‌بندند. و در قسمت‌های پایین‌تر این خط،‌چراغهای خطر و راهنماها و چراغ قرمز خودرو را چك می كنند.

3) خط نهائ:

خط نهائی همانطور كه از نامش پیداست ،‌خط آخر تولید می باشد كه خودرو پس از مونتاژ تمام قطعات و رفع ایرادها ،‌چه از نظر فنی،‌چه بدنه‌آی،‌به این قسمت وارد می‌شود. و در آن خط یك سری اپراتور به فاصله‌های معین كار كنترل قسمت‌های مختلف خودرو را برعهده دارند و كنترل نهائی را برروی خودرو انجام می‌دهند كه اگر به هر دلیل هر قسمتی از خودرو ایراد داشته باشد به قسمت تعمیرات هدایت می شود تا رفع ایراد گردد.

4) خط تعمیرات: تعمیرات شامل دوقسمت متفاومت می باشد یكی سبك، دیگر سنگین،‌تعمیرات سبك برای تعمیر و رفع ایرادات كوچك فنی و تزئینی كه كار كم و زمان و جای كم می‌خواهد را شامل می شود(خرده كاری)

تعمیرات سنگین برای كارهای كلی و اساسی كه جا و زمان بیشتری نیاز دارد، طراحی شده است كه در این قسمت كارهایی از قبیل تعویض یا تعمیر گیربكس – دیفرانسیل- موتور- اكسل و … انجام می گردد كه دارای جرثقیل و جك‌های مخصوص این كار می‌باشد.

قسمت میكانیكی- خط هوائی:

1) نصب كردن باك بنزین پژو آردی و پژو جی‌ال‌ایكس در قسمت میكانیكی خط هوائی و بستن پیچ های آن توسط پرسنل كه برای آردی 6 عدد پیچ و برای جی‌ال‌ایكس 4 عدد پیچ با نصب بستهایی زیر باك انجام می‌شود.

2) بستن و نصب لوله های بنزین وانت و پژو آردی درخط هوائی انجام می شود كه شامل لوله‌های بنزین رفت وبرگشت می باشد كه توسط خارهای مخصوصی به زیر بدن نصب می گردد.

3) نصب و بستن ضربه‌گیرهایی كه جهت جلوگیری از زدن ضربه بدن به چرخ و كمك فنرها می باشد كه بر روی وانت و آردی و جی‌ال‌ایكس هر كدام طرح خاص خود را دارد كه برای آردی ووانت 3 عدد می باشد كه دوتای آنها در بغل و یكی وسط نصب می گردد كه جلوگیری از ضربه‌زدن به دیفرانسیل می باشد. همچنین برای جی‌ال‌ایكس دو عدد در بغلها می باشد.

4) بستن اكسل عقب پژو جی‌ال‌ایكس نیز در همان قسمت هوائی انجام می‌گیرد كه برای خودروهای معمولی و گازسوز متفاوت است. زیرا خودروهای گازسوز سنگین‌تر است . بنابراین اكسل قوی‌تر و محكم‌تری برای آن طراحی شده است.

5) بستن بست‌هایی اگزوز كه درخودروهای وانت 3 عدد و آردی 2 عدد و پژو كه بر روی قلاب ترمز دستی است،‌كه اگزوز را بوسیلة لاستیكهائی كه اصطلاحاً ممجید نام دارد به بدنه توسط این بستها نصب می كنند.

خط دیفرانسیل:

1) نصب كابل ترمز دستی برروی دیفرانسیل عقب خودروهای وانت و آردی كه توسط خارها و پولك‌هایی انجام می شود.

2) نصب گاردان برروی دیفرانسیل كه در خط قبلی یك خط موتور نصب می شود. انجام می گردد. بطوریكه اول گاردان را برروی دیفرانسیل قرار داده و در جای خود نصب كرده و سپس برروی گیربكس تنظیم كرده و چهار پیچ برروی دیفرانسیل بسته می شود.

3) مونتاژ ونصب اگزوزهای خودروها كه برای وانت و آردی ابتدا در كنار خط مونتاژ می گردد و قسمت‌های مختلف از جمله گلوئی و انبار وسط و انبار عقب به هم توسط بست‌های مخصوص وصل می‌گردند و سپس برروی موتور نصب می‌شوند.

تزئینات 1(trim1) محدودة سرپرستی 1 (Zone 1)

انواع خودروهایی كه در این خط وارد مونتاژ می‌شوند عبارتند از:

پیكان وانت ترمز 2 مداره ای پی دارای كلاج كابلی، موتور 1600 انژكتوری می باشد.

مراحل:

1- دستگاه حمل بدنه AFM: در هنگام گذاشتن ماشین همراه با هنگر 5/0 متر از زمین فاصله دارد.

2- كد شناسایی برای قفل خودرو: كه اگر احتمال رود كه كلید در طی مراحل مونتاژ خودرو گم شود. آنگاه بدون هیچ دردسری با كمك برچسب كدشناسایی،‌كلید به راحتی از نوع شناسایی و ساخته می‌شود.

3- سیم كشی خودرو كه در زیر بدن تعبیه می شود و از طریق سوراخ‌هایی كه وجود دارد در زیر بدن خودرو توكار می شود.

4- زدن بوستر روغنی ترمز

5- زدن باك روغن ترمز (در قسمت جلو سمت راست خودرو تعبیه شده)

6- زدن سیم ترمز

7- زدن باك بنزین

8- رگلاژ گازسوز كه برای تنظیم گاز خودروهای گازسوز (CNG) به كار می‌رود.

9- زدن باك بنزین

10- زدن مخزن گاز مخصوص كولر.

11- زدن مخزن گاز به پشت خودرو

12- وصل كردن اكسل عقب

13- وصل لوله‌های سراسری زیربدن از قسمت جلو برای تغذیه روغن ترمز به قسمت عقب به دیفرانسیل و چرخ‌های عقب توسط جك می باشد.

13- وصل لوله‌های سراسری زیر بدن از قسمت جلو برای تغذیه روغن ترمز به قسمت عقب ، دیفرانسیل و چرخ‌های عقب توسط جك می باشد.

14- خط وصل كردن دیفرانسیل یا drop Session

15- خط هواگیری: هوای موجود در لوله‌های مختلف در این مرحله گرفته می شود. تا باعث سختی در هنگام قرار گرفتن سیال در داخل لوله‌ها نشود. و مشكل ایجاد نكند.

16- تزریق روغن هیدرولیك

17- رول تست یاهمان تست فرمان: كه روان بودن فرمان و رگلاژ بودن فرمان تست می شود. در این مرحله ماشین بر روی غلتك قرار می‌گیرد و باسرعت تنظیم شده ( km/h 100 یا بالاتر) ،‌غلتك شروع به غلتیدن می‌كند و خودرو هم كه برروی غلتك قرار دارد بررروی غلتك غلت می‌خورد و چرخ ها شروع به چرخیدن می كنند. كه برای اطمینان از تنظیم فرمان از كامپیوتر داخل اتاقكی كه غلتك در آن قرار گرفته استفاده می شود و كلیة اطلاعات توسط مانیتور به اپراتور نشان داده می شود.

18- تست چال كنترل نشتی برای گرفتن نشتی و یا هواگیری ماشین به كار می‌رود.

19- سینی محافظ باك بنزین: برای اینكه سینی گرما را جذب كند و گرما به باك بنزین منتقل نشود.

20- لاستیك بندی كه توسط دستگاهی، چهار پیچ لاستیك‌ها به خودرو در یك لحظه با هم بسته می شود.

21- خط صندلی بندی : در این صندلی ها بوسیلة اپراتورها جا زده می‌شوند.

22- ماژیك زدن روی مهره‌های بسته شده توسط اپراتورها برای آدیت و درست كار كردن

23- زدن بنزین

24- تزریق مایع شیشه شور به باك مخصوص خودش كه مایع شیشه شور از نوع online خودروهای تولید می باشد.

25- هواگیری وتزریق تركیب ضد یخ رادیاتور

26- وصل كردن باتری به ماشین كه توسط دوپیچ دراز به دوطرف باتری وصل می شود تاآنرا كاملاً‌ محكم نگه دارد.

27- حك كردن شمارة بدنه به بدنة خودرو كه توسط دستگاه مخصوصی كه وصل به كامپیوتر می باشد عمل می‌كند.

28- وصل كردن صندلی عقب وجلو

29- وصل كردن ترمز دستی به ماشین

30- تست نشتی برای خودروهای گاز سوز CNG

سالن رنگ :‌

درسالن رنگ ابتدا سطح روی بدنه برای اینكه خاصیت ضد زنگ پیدا كند و رنگ خاصیت ضدزنگ پیدا كند. فسفاته می شود. سپس آستر می شود تا بتواند پوشش رنگ به اندازة كافی روی بدنه قرار گیرد. و با آستر زدن در واقع پوشش رنگ را بالا برده و باعث كم مصرف شدن رنگ می شود.

بعد از این مرحله بدن وارد وان رنگ می شود.

كابین رنگ سنگین: heavy paint Cabin

در این مرحله ابتدا سطح روی بدن صافكاری شده و سپس از ماده‌ای به نام واش پرایم برای خاصیت ضد زنگ رنگ استفاده می شود. سپس برروی آن آستر دوجزئی زده می شود و در آخر با چراغی كه نوعی گرم كننده (هیتر) محسوب می شود. به صورت موضعی خشكش می‌كنیم. در مرحلة بعد بدنه بوست آپ می شود. یعنی صمباده زده می شود. و سپس آماده رنگ می شود. و بعد پولیش كاری شده و در آخر تأئید می شود.

كابین رنگ سنگین:

برای رنگ كردن صندوق و جاهای دیگر به كار می‌رود. در داخل كابین رنگ سنگین، سیستمی به نام هواساز آبی وجود دارد كه گردوغبار و ذرات ناشی از پاشش رنگ بر روی بدنه به بدنه نچسبیده شود و یكنواختی را از بین نبرد. و توسط هواساز آبی گرفته می شود.

با اینكار هم برروی بدنه گردوغبار جمع نمی شود و هم فضای لازم برای اپراتور جهت رنگ ماشین تمیزتر بوده و گردوخاك توسط آب جذب می شود.

در كابین رنگ سنگین ابتدا با بنزین سطح روی بدنه تمیز شده و سپس ایرادات رنگ با دقت مشاهده شده و سپس با دستمال چسبی كه مخصوص گرفتن ذرات روی بدن است. ذرات برداشته می شوند. دستمال چسبی به رنگ سبز می باشد. در مرحلة‌ بعد سطح رویش سمباده زده می شود.

در مرحلة بعد با پیستوله رنگ بر روی ماشین كم‌كم و با دقت تمام پاشیده می شود. و در آخر ماشین وارد كورة‌ پخت رنگ كه دارای درجة بالایی است . بوسیلة كانوایر حمل می شود و با اینكار رنگ خشك می شود.

كابین رنگ سبك (Light Paint Cabin):

برای كارهای سبك‌تر از كابین رنگ سبك استفاده می‌شود.

دنبالة خط صندلی‌بندی: (Seat assy line) (Zone 9)

دستگاه شارژ گاز كولر كه گاز كولر را در مخزن مخصوص خودرو را شارژ می‌كند. وصل كردن برف پاكن ها .

خط تنظیمات 1:

1- چك كردن زیر ماشین تا ایرادات زیر ماشین در صورت وجود ، رفع شوند.

2- كنترل فرمان

3- كنترل كولر.

4- كنترل درها

5- كنترل قفل ها (قفل مركزی و…)

6- كنترل خوب بسته شدن صندوق عقب خودرو

7- كنترل چراغهای ماشین كه درست كار می كنند یا نه

8- تست میزان فرمان ماشین، تنظیم چراغ و گیربكس.

9- تست درام یا (drumtest):

در واقع تست میزان بودن فرمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. و توسط مانیتوری كه به كامپیوتری وصل است، منحنی جاده شبیه‌سازی می شود واگر این خط از خطوط قرمز رد شوند. فرمان میزان نیست.

در واقع تست جاده نوعی از Roll test است.

10- بازبینی خودرو 1 و2 (inspect pit 1 2)

دراین مرحله تنظیمات موتور انجام می‌گیرد.

11- تست جاده: در این مرحله شامل سكوی پرش، تست ترمز، حركت از روی قلو‌ه سنگ‌ها می باشد.

12- واتر تست: در این مرحله خودرو داخل آب می‌رود كه اگر نشتی از داخل وجود داشته باشد از واتر تست عبور نمی‌كند و قبول نمی‌شود.

در این حالت اگر تست مثبت بود وارد مرحلة تنظیمات می شود اما اگر تست منفی باشد وارد قسمت تعمیرات شده و در آخر وارد كنترل نهایی می شود.

خط تنظیمات 2: Control line 2:

ایراداتی كه در تست آب مشخص می شود در اینجا برطرف می شود و همچنین ایراداتی كه درتست جاده مشخص شد در این مرحله رفع می شود.

13- گذاشتن آنتن خودرو

14- قرار دادن شبرنگ در صندوق عقب ماشین

خط نهایی:

شامل رگلاژ یا تنظیم كردن درها و خوب بسته شدن درها و همچنین كنترل كیفی می باشد مثال: زدن خط قرمز به روی در سمت

مثال دیگر: پیكان وانت گاز سوز با شمارة بدنة 13100490

كه شامل ایرادات : باك سوراخ،‌جانرفتن زاپاس

در این حالت توسط كنترل كیفیت توقیف گردیده و هشدار كیفی زده می شود و كارت خودرو در اختیار ادارة كنترل كیفیت قرار می‌گیرد.

هدف این است كه توسط كنترل كیفیت ایرادات رفع گردیده و به سمت دوباره كاری فرستاد شده و پس از بین رفتن عیوب برای فروش به بیرون می‌رود. از اشكالات دیگر پیكان وانت می‌توان به : جانرفتن نوار شیشه جلو

علت: نزدن شابلون در بدنه‌سازی برشیشه جلو می باشد.

پیش مونتاژ شیشه‌های عقب وجلو:

در حین قرار دادن شیشه‌های عقب و جلوی خودرو از دستگاهی به نام Glazzing استفاده می شود. كه به شیشه‌های جلو وعقب خودروهای تولیدی به صورت اتوماتیك چسب زده تا توسط اپراتورهای به بدنه خودرو چسبیده شود. كه این روبات در ایستگاه 40 سمت راست تعبیه شده است.

مشخصات دستگاه:

شركت سازنده: Kuka

ظرفیت دستگاه: 30 دستگاه در ساعت می باشد.

نوع ماده شیمیایی چسب از نوع terostat 8550 uhv می باشد كه ماده‌ای خطرناك محسوب می شود و باید اپراتورها نكات ایمنی را در مورد این ماده رعایت كنند. همچنین برای رعایت نكات ایمنی اطراف این روبات میله‌های محافظ قرار داده شده تا در هنگام حركت خود كارش باعث صدمه زدن به اپراتورها نشود.

- كارگاه ابزار بادی(Pressure tools) : در این قسمت تعمیر ابزار بادی صورت می‌گیرد. برای ایمنی بندی پیچ‌های خودرو برای تعمیر شیر پیچ سخت كن‌های بادی به كار می‌رود.

- تعمیرات صافكار(body repair): در این قسمت بدنهه دوباره درصورتیكه از لحاظ صافكاری ایراد داشته باشد دوباره صافكاری می شود.

قسمت‌های دیگر مونتاژ شامل انبار 03 می باشد كه برای انبار كردن قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در قسمت دوباره كاری – صافكاری مونتاژ دوباره:

Disassemble & Repair : تعمیرات مونتاژ صورت می‌گیرد.

واتر تست: l 2 Water test Cabin

پیش از انتقال خودرو به كابین واتر تست موارد ذیل چك شود.

پائین بودن ترمز دستی

خاموش بودن خودرو

بالا بودن شیشه‌ها

پائین بودن كابل آنتن

دندة‌ خودرو در حالت خلاص

در این عملیات خودرو پس از رعایت كردن موارد بالا، بوسیلة كانوایر وارد واتر تست شده كه در داخل این سیستم كه اطرافش بسته است 2 لوله از بالا و 4 لولة آب از پایین به صورت ردیف قرار گرفته و تا آخر تعبیه شده و آب را با فشار به سطح بدنهه و قسمت‌های دیگر می پاشاند كه لوله ها طوری تعبیه شده‌اند كه از همه جهات بتواند آب را به بدنه با فشار بپاشند. تا دقت بالا برود. در قسمت آخر سیستم، سیستم تولید هوا (فن) می باشد كه با زدن هوا و جابه‌جایی هوا به سمت بدنه، آب ریخته شده از واتر تست را تا حدی خشك می‌كند.

بعد زیر طاق ماشین ، زیر پدال، طاق زیر شیشه عقب داخل صندق زیر چراغها، جهت گیر نمره. زیر شیشه عقب، رو دری‌ها زیر طاق در داخل ماشین تست می شود. آنتن پایین می رود در این تست تا به فن نخورد. و مشكل ایجاد نكند. در آخر ماشین توسط فن خشك می شود تا باعث عدم تشخیص در قسمت صافكاری سالن مونتاژ 1 نشود و برای اپراتورهای واتر تست مشكل ایجاد نكند. درون ماشین قسمت‌هایی كه گفته شدتوسط اپراتور مشاهده می شود تا اگر نشتی آب به داخل وجود داشت، به قسمت تعمیرات رفته كه در این قسمت تعمیرات، چراغ، شیشه و … به كار میرود. واگر خودرو نشتی از داخل نداشت، وارد سالن مونتاژ 1 شده. البته ناگفته نماند كه واتر تست فقط مخصوص خودروهای پژو. 405 Roa می باشد . توضیحات بیشتر در مورد مونتاژ وانت پیكان در قسمت‌های بعد داده خواهد شد.

مرحلة صافكاری :

در این مرحله ابتدا به وسیلة صفحة سمباده كه برروی دستگاه سنگ فرز بسته شده است. جاهایی را كه احتمال داده می شود دارای لبه‌های اضافی و زائد (پریسه) باشد صاف می كنند كه در اصطلاح به این كار سنگ كاری می‌گویند كه سنگ كاری بیشتر بر روی لبه‌های شیشه خور جلو و عقب ماشین، جای لاستیك دور درب، روی جوشهای اتاق بار و غیره می باشد. و بعد از سنگ زدن به وسیلة صفحة‌ گرد سمباده و زدن فرچه سیمی در مرحلة بعد نوبت به موجگیری بدنهه بوسیلة رنده دستی مخصوص صافكاری و مقداری چكش كاری و قلع كاری قسمتی از بدنهه ماشین مثل روی ستون جلو و قسمت پشت ستون عقب می‌رسد.

قلع كاری را در جاهایی كه نقطه جوش در روی كار ومشخص است انجام می‌دهند تا روی آن گرفته شود و نقطه جوشها مشخص نشود. اما قبل از قلع كاری روغن مخصوصی است كه اول آن را در جایی كه می‌خواهند قلع كاری كنند می‌مالند و بعد روی آن را بوسیلة شعلة آتش گرم می كنند و با دستمالی بر روی آن می‌كشند البته این كار بخاطر این است كه قلع بر روی آن بچسبد و بعد از آن قلع كاری می كنند. و از كارهای دیگری كه در این مرحله انجام می شود این است كه ناودانی و همچنین جای خروجی شیشه دربهای جانبی ماشین را نیز تنظیم می كنند و برآمدگیها را توسط سنگ سمباده صاف می كنند.


مطالب دیگر:
📝پاور پوینت ساختار ژنوم میتوکندریایی یوکاریوتهای فتوسنتزی📝عنوان مقاله : رمزنگاری تصویر با استفاده از عملگرهای الگوریتم ژنتیک و سیستم آشوب📝سمبل ها و نمادهای پرکاربرد در نقشه کشی سیویل📝نشریه ماه مبارک رمضان📝نحوه پرورش بز سانن و آلپاین (word)📝تشريح و فيزيولوژی دستگاه توليدمثل دام وطیور📝آموزش کامل اگوریتم و فلوچارت در برنامه نویسی📝دانلود کتاب رسم فنی عمومی به همراه کتاب کار📝دانلود مقاله طرز کار سیستم های خورشیدی📝دانلود مقاله ترموستات و کنترل کننده ها‎📝دانلود کارآموزی کیفیت خدمات در نمايندگي 4014 ايران خودرو📝فرايند سفارشات خرید دستگاه پرس (کاشی یزد )📝دانلود پروژه طراحي سيستم اطلاعاتي مديريت در بخش تعميرات و نگهداري کاشي مسعود📝دانلود پاورپوینت آشنایی با گاز طبیعی و روش قیمتگذاری آن📝دانلود پاورپوینت آشنایی کامل با قطعات داخلی و خارجی کامپیوتر📝مجتمع مسکونی چهارطبقه📝بررسی سیستم عامل موبایل (اندروید)📝نمودارهای راداری تحلیل SWOT📝ایجاد نمودار هرمی - جمعیت ایران -📝دانلود پاورپوینت بررسی فراوانی انحراف سپتوم بینی در بیماران مبتلا به سینوزیت📝دانلود پاورپوینت آلياژهاي هوا فضا📝دانلود پاورپوینت کیفیت📝دانلود پاورپوینت کمر درد های ناشی از کار📝دانلود پاورپوینت کلید های طلایی مدیریت منابع انسانی📝دانلود پاورپوینت کلیات فارماکولوژی